ze života ScioŠkol

Návrat do jeskyně – ScioŠkola Jihlava

Nemáme v našich školách chemii ani dějepis. Děti se učí znalostem v souvislostech. Napříč předměty a ideálně v reálném životě. Projektové výuce tak u nás říkáme jednoduše "Svět v souvislostech". A taková výuka může mít nepočítaně podob. Pojďme se na ně podívat. Tentokrát do Jihlavy v rámci projektu "Návrat do jeskyně". Projekt sice proběhl už více než před rokem, děti ale nesmírně bavil.

12. 12. 2020| Hana Habermannová (Jihlava)
Projekty Jeskyne (2)

Za dobrodružstvím

Ráda prožívám s dětmi opravdová dobrodružství. A tak jsme v rámci projektu "Návrat do jeskyně" uvítali možnost exkurze do jeskyně se zkušenými speleology. Naši exkurzi si nepředstavujte jako při návštěvě Macochy, kde chodíte po betonových chodníčcích. Realita byla zcela jiná, nad všechna naše očekávání!

 

Náš projekt měl podtitul PODZEMNÍ VODA. To znamenalo, že 14 dní byl ve škole naším tématem koloběh vody a chování vody podzemní. To abychom pak rozuměli tomu, když se ocitneme ve skutečném korytě podzemní řeky. Důkladně jsme se připravovali.

 

Malé drama

Na strach, potažmo odvahu, jsme si všichni sáhli hned na úplném začátku naší výpravy. Sestup do jeskyně, kam se normálně turisté nedostanou, byl podmíněn tím, že vlezeme do kanálu – skruže po 17 m žebříku.

Malé drama nastalo, když jsem já, jako průvodce, vlezla do velmi úzké díry s tím, že tudy pokračuje cesta dál. Jaké hrůzné zjištění bylo, že cesta dál nevede!!!

Takže zpátky úzkou dírou ven. Jenže to nešlo, nohy se neměly o co opřít. Pocity bezmoci a bezvýchodnosti však byly vyváženy snahou dětí zachránit svého průvodce. A tak tahaly a tahaly. Ale nakonec museli pomoci silní dospělí muži – jeskyňáři.

Pro děti to ovšem byl jeden z největších jeskynních zážitků.

Od bláta, ale šťastní

Všichni jsme si třídenní projektový výjezd užili a totálně zabahněné oblečení a boty šťastně zabalili do igelitových pytlů jako důkaz domů, že jsme si sáhli na skutečně divokou přírodu 70 m pod terénem Moravského Krasu.