ze života ScioŠkol
inspirace

Tipy na domácí offline aktivity pro děti - zábavné, vzdělávací i rozvojové

Jste-li rodič, jistě to také znáte. Již rok jsou naše děti v poměrně složité situaci. Mnoho hodin strávených u počítače. Mizivý kontakt s kamarády. Stoupající nervozita vycházející z množství a složitosti školních úkolů a obtížné komunikace. Atmosféra v rodinách houstne. Rok trvající distanční výuka připoutala děti a jejich rodiče k monitorům počítačů a mobilů. Člověk nemusí být vývojový psycholog, aby mu bylo jasné, že pro zdravý vývoj dětí to není optimální situace. A vlastně ani pro rodiče.

21. 3. 2021| Marian Golis
Inspirace
Častá námitka vůči online výuce směřuje právě k přílišnému vysedávání u obrazovek. Průvodci ve ScioŠkolách se tomu snaží čelit zadáváním úkolů, které žáky přepínají do reálného světa. K tomu využívají celou řadu nástrojů. Svých vlastních, veřejně dostupných anebo nástrojů přímo od Scio -  v minulosti jich vyvinulo už celou řadu. A možná právě nyní, v době kdy technologie válcují tento svět, přišla opět jejich chvíle. Pojďme se na ně podívat!
 

Offline? Ale kam pro nápady?

Děti lze formou hry neustále zapojovat do běžného života. Kreativitě se meze nekladou. Mohou něco nafotit doma či na procházce mimo domov a vytvořit z fotek příběh. Zjistit nějakou informaci tím, že po telefonu vyzpovídají své prarodiče nebo jiné příbuzné. Připravit obědového menu dle jejich představ. A tak by se dalo pokračovat. Ale co když nápady došly? V momentě, kdy jsme s dětmi doma celé dny, k tomu může dojít velmi rychle.
 

Nekonečná zásobárna nápadů

Pokud nápady došly, máme pro vás tip. Pravda, tento náš web je trošku "old-school". Jde však o obsah. A možná právě nyní přišla jeho chvíle. Web Druhá noha (první noha = znalosti, druhá noha = dovednosti) je nekonečná zásobárna nápadů, a to ještě navíc roztříděná podle stáří dítěte a dovednosti, kterou s ním chceme rozvíjet.
 
Nejdříve si zvolíte třídu, kterou vaše dítě navštěvuje. A pak dovednost, kterou chcete rozvíjet: komunikace, spolupráce, spoluřízení, řešení problémů, tvořívost. A pak už stačí si jen vybírat z nepřeberného množství nápadů na nejrůznější činnosti s dětmi.
 
 

Stolní hry a dětské knížky - jak se v nich vyznat?

Jak v tom nepřeberném množství vybrat ty pravé? Pomoci může web Svět gramotnosti, na němž jsou dětské knížky a deskové hry přehledně uspořádány a popsány. Podle parametrů si lze zvolit právě takové, které se zrovna v daný moment pro dítě hodí. Nejen podle věku, ale i podle úrovně dovedností dítěte.
 

 

Knihy, knihy a zase knihy 

Co si budeme povídat - umět číst s porozuměním, to je základ. Čtením děti získávají nepřeberné množství dovedností a znalostí. Zkuste jim s tím pomoci. Skvělou pomůckou pro rodiče v tom mohou být již připravené úryvky i s připravenými úkoly, které najdete na webu Učíme se doma. Rodič si jen vybere, vytiskne a může se s dítětem hned pustit do zábavné práce.
 

Jen tak na okraj

Krom jiného Scio provozuje i následující dva projekty, které mohou mnohým rodičům také pomoci.
  • Hračky vzdělávačky - eshop s hračkami a hrami, které mají rozvojový či vzdělávací potenciál. Opět roztříděno podle věku dítěte anebo podle dovedností, které chceme rozvíjet.
  • Jakou hru - již starší portál zaměřený na recenze PC her. Takže ty nejnovější tam nenajdete. Ale POZOR! Zaměřuje se na hry z pohledu rozvoje dětí a jejich schopností. A opět lze filtrovat podle věku dětí.